نحوه یافتن مقالات تخصصی در گوگل اسکالر


دسته بندی: منتشر شده در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۹

گوگل اسکالر

گوگل اسکالر موتور جستجوی منابع علمی است که به صورت رایگان در اختیار محققان قرار دارد، از این رو می‌تواند جایگزین مناسبی برای پایگاه‌ های علمی مثل وب آو ساینس و اسکوپوس باشد. بر اساس تحقیقات منتشر شده، این پایگاه به دلیل اینکه سوء گیری نسبت به مدارک علمی زبان انگلیسی ندارد، منبع بسیار مناسبی برای جستجو در زبان‌های دیگر است و چون کل وب را در نظر می‌گیرد استنادات کامل‌تری نسبت به دو پایگاه یاد شده دارد.

برای آشنایی بیشتر با گوگل اسکالر کلیک کنید.

مقاله مروری نوعی مقاله است که به مرور پیشینه موجود در یک موضوع علمی می پردازد.در مقالات مروری، نتایج ارائه شده در نوشتارهای علمی دربارهٔ موضوعی خاص جمع‌بندی و ارزیابی می‌شود.این نوع مقاله ممکن است هر چیزی را مورد بررسی قرار دهد، به گونه‌ای طراحی می‌شود تا اطلاعاتی را که قبلاً چاپ شده‌اند خلاصه، تحلیل و ارزیابی کند. در این پست، به آموزش جستجوی مقاله مروری در گوگل اسکالر می‌پردازیم.

برای جستجو به آدرس https://scholar.google.com/ مراجعه کنید.

کلمه مورد نظر خود را به همراه عبارت literature review یا review به صورت دقیق وارد جعبه جستجو کنید. استفاده از علامت کوتیشن ” باعث می‌شود که عبارات دو یا چند کلمه‌ای به صورت دقیق جستجو شوند. تعداد مقالات بازیابی شده برابر با ۲۴,۱۰۰ است.

برای بازیابی بهتر مدارک علمی، از گزینه Advanced search استفاده کنید. و سپس با استفاده از گزینه where my words occur آپشن in the title of the article را انتخاب کنید تا فقط در عنوان مقاله جستجو شود. برای بازیابی مقالات جدید، همان طور که در عکس نشان داده شده درقسمت Return articles dated between سال مورد نظر خود را وارد کنید. مقالات مروری جدید برای مطالعه بهتر هستند.

جستجوی پیشرفته در گوگل اسکالر
گوگل اسکولار

بنابراین، نزدیک‌ترین مدارک علمی نمایه شده برای شما نمایش داده خواهد شد. لازم به ذکر است این نوع جستجو در زبان فارسی هم قابل اجرا است ولی عملکرد گوگل اسکالر در زبان انگلیسی قابل قبول‌تر است. 

 منابع:
-پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
Google Scholar as a new source for citation analysis. Ethics in science and environmental politics۸(۱), ۶۱-۷۳.


نویسنده این مطلب: enviroscience

دیدگاه خود را بنویسید

error: این محتوای غیر قابل کپی می باشد

کاربر گرامی

با عضویت در سایت و دریافت امتیاز هدیه ، خرید رایگان داشته  باشید