پاورپوینت طراحی پرایمر درعلم ژنتیک


دسته بندی: منتشر شده در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۹

پاورپوینت طراحی پرایمر درژنتیک

 

 

پاورپوینت طراحی پرایمر درژنتیک


مشخصات پاور

عنوان کامل پاور به فارسی: طراحی پرایمر در علم ژنتیک
نویسنده پاور : اینویروساینس
سال نشر پاور: 1399
تعداد صفحات  پاور: 37 اسلاید
زبان پاور: انگلیسی
موضوعیت پاور آموزشی-ژنتیک
حجم و نوع فایل   ppt, 2.4 MB 

پرایمر (انگلیسی: Primer‎)

رشتهٔ کوتاهی از آر ان‌ ای یا دی‌ ان‌ ای است که معمولاً از ۱۸ تا ۲۲ باز تشکیل شده‌ است. این رشته کوتاه به عنوان نقطه‌ای برای آغاز سنتز دی‌ ان‌ ای عمل می‌کند.

پرایمر جزئی ضروری در فرایند همانندسازی دی‌ان‌ای محسوب می‌شود چرا که آنزیم‌های کاتالیز کننده این فرایند (دی‌ان‌ای پلیمرازها) تنها قادر هستند نوکلئوتیدها را به یک رشته موجود از جنس دی‌ان‌ای اضافه کنند. پلیمراز رونویسی را از انتهای ‘۳ پرایمر آغاز کرده و شروع به کپی کردن رشته مقابل می‌کند.

در رونویسی دی‌ان‌ای در شرایط طبیعی، از رشته‌هایی از جنس آران‌ای که به آن‌ها پرایمر آران‌ای گفته می‌شود، به منظور سنتز دی‌ان‌ای در هر دو رشته پیشرو و پسرو استفاده می‌گردد.

از طرف دیگر بسیاری از تکنیک‌های آزمایشگاهی که نیازمند دی‌ان‌ای پلیمراز هستند، از پرایمرهای دی‌ان‌ای استفاده می‌کنند چرا که پرایمرهای دی‌ان‌ای مقاومت دمایی بیشتری دارند. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به توالی‌یابی دی‌ان‌ای (DNA sequencing) و واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (polymerase chain reaction) اشاره کرد.

در آزمایشات، استفاده از پرایمری که دمای ذوبش (Tm اش) به دمای اتصال آن به رشته نزدیک باشد، اهمیت دارد. یک پرایمر که دمای ذوبش به‌طور معنی‌داری بالاتر از دمای واکنش اتصال (annealing) است، ممکن است به محل نادرست متصل شده و توالی اشتباه را رونویسی کند. در حالی که اگر دمای ذوب پرایمر به‌طور معنی‌دار کمتر از دمای اتصال رشته باشد، ممکن است نتواند به مکان مورد نظر بچسبد و قطعه تکثیر نشود. این پرایمرها معمولاً الیگونوکلئوتیدهایی کوتاه هستند که به روش شیمیایی سنتز شده‌اند و طولی در حدود ۲۰ بازدارند. آن‌ها به DNAی هدف متصل می‌شوند. پس از آن فرایند نسخه برداری توسط پلیمراز انجام می‌شود.

مشاهده پاورپوینت طراحی پرایمر درژنتیک در قالب پی دی اف

 

 

توجه مهم!

این فایل پاور توسط enviroscienc تهیه شده و فروش آن در سایر سایت ها و فروشگاه های فایل با هر نامی شرعا و قانونا مجاز نبوده و پیگیری خواهد شد.


evuc_telegram-512.png دریافت مطالب جدید و کدهای تخفیف ویژه اعضاء با عضویت در کانال تلگرام@enviroscience_ir

 برای ارتباط با پشتیبان سایت اینجا کلیک کنید: تماس با پشتیبان


 


نویسنده این مطلب: مدیرسایت

دیدگاه خود را بنویسید