اهمیت تولید گلهای شاخه بریده در اقتصاد کشاورزی


دسته بندی: منتشر شده در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۰

  • تولید گلهای شاخه بریده

خلاصه مطلب 

با پیشرفت علوم کشاورزی و باغبانی شاهد تنوع زیادی در گل های شاخه بریده شدیم؛ علومی چون اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی باعث ایجاد تنوع زیادی در گلهای شاخه بریده شده اند. بدون شک اگر گزینش و دورگه گیری در گیاهان مختلف به وجود نمی‌آمد؛ امروز شاهد تنوع زیاد در گیاهان زینتی نبودیم.

 

  • اهمیت تولید گلهای شاخه بریده در اقتصاد کشاورزی

افزایش تولید گلهای شاخه بریده می‌تواند تاثیر زیادی بر اقتصاد کشاورزی داشته باشد. تاریخچه استفاده از گلها به زمان مصر باستان باز می گردد؛ مصری های باستان پس از اینکه دره نیل را برای سکونت برگزیدند از گلها به عنوان تولید محصول و عامل اقتصادی استفاده می‌کردند. با گسترش دانش و افزایش خودشناسی انسان، انسانها به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نیاز های مادی و جسمانی یک سری نیاز های روانی و روحی نیز دارند که باید به خوبی به آنها پاسخ دهند؛ عدم پاسخگویی به نیازهای روحی می تواند مشکلات جسمی و روانی زیادی را برای انسان به وجود آورد. یکی از نیازهای روحی ارضای حس زیبایی شناسی است. برای ارضای حس زیبایی شناسی انسان ها به هنر و طبیعت روی آورده اند. با پیشرفت تمدن ها گلها به عنوان یکی از زیباترین نماد های خلقت مورد توجه قرار گرفتند و از آن پس اهمیت تولید گلهای شاخه بریده افزایش چشمگیری پیدا کرد.

……

گلهای شاخه بریده 1

  • فروش چند شاخه گل = فروش یک بشکه نفت

 

خوشبختانه ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود می تواند در تولید گلهای شاخه بریده و صادرات آنها موفق عمل نماید؛ اما متاسفانه هنوز نتوانسته است به جایگاه قابل قبولی برسد.

اگر ایران بتواند در تولید گلهای شاخه بریده به جایگاهی مطلوب برسد؛ می‌تواند پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در اقتصاد نماید؛ زیرا تولید گل های شاخه بریده و صادرات آنها می تواند جایگزین صادرات نفت شود به طوری که فروش چند شاخه گل به کشورهای همسایه می تواند معادل فروش یک بشکه نفت باشد.

برای اینکه بتوان صادرات گلهای شاخه بریده را افزایش داد؛ باید بتوان با انجام راهکارهایی طول عمر گلهای شاخه بریده را افزایش داد زیرا عمده ترین مشکل در صادرات گل ها به طول عمر کوتاه به آنها باز می گردد. در زیر به نمونه ای از راهکارهایی که بتوان طول عمر گلها را افزایش داد اشاره می شود.

  • با چه راهکارهایی می توان طول عمر گلهای شاخه بریده را افزایش داد؟

با توجه به اینکه تولید این نوع از گل ها در کشور می‌تواند؛ در اقتصاد کشور تحول زیادی ایجاد نماید محققان کشاورزی به فکر راهکارهایی هستند که بتوان با استفاده از آنها طول عمر گلهای زینتی شاخه بریده را افزایش داد.

محققان نانو، بیوتکنولوژیست ها، شیمیدانها و مهندسان کشاورزی گروهی از محققان هستند. که بر روی افزایش طول عمر گیاهان زینتی فعالیت می کنند.

با استفاده از روش‌های مختلف از جمله دهیدراته کردن و مومیایی کردن گلها، عمر گلها را افزایش می دهند. در خارج از کشور گلهایی به عنوان رز جاودان تولید می شود. که کشورهای تولید کننده از طریق واردات آن به کشورهای مختلف از جمله ایران سود بالایی را کسب می نمایند. اگر ایران بتواند به صورت انبوه موفق به تولید گلهای شاخه بریده جاودان شود علاوه بر این که می تواند از واردات آنها و خروج ارز جلوگیری نماید؛ می‌تواند موفق به صادرات شده و ارز زیادی را وارد کشور نماید.

گلهای شاخه بریده 2

  • کاربرد بیوتکنولوژی و افزایش عمر گل ها

بیوتکنولوژیست ها بر روی افزایش طول عمر گلهای زینتی تحقیقات زیادی به عمل آورده اند. با استفاده از علم بیوتکنولوژی می توان روند پیری گلها را به تأخیر انداخت. به عنوان مثال می توان بیان ژنهای مربوط به پیری گلها را خاموش کرد. و یا ژن های برخی از گیاهان مانند درختان چند صد ساله را به گیاهان زینتی وارد نمود. و از طریق انتقال ژن طول عمر آنها را افزایش داد.

برخی از محققان کشاورزی نیز روی محلولهایی کار می کنند. که بتوان با تزریق آنها بر روی گلهایی که شاخه آنها بریده شده ، عمر آنها را افزایش داد.

با استفاده از نانوذرات نقره نیز می توان عمر گل های زینتی را افزایش داد. بدین صورت که نانوذرات نقره خاصیت ضد میکروبی داشته و از طرفی باعث می شوند. تا گلها در تعادل آبی قرار بگیرد و کربوهیدرات های موجود در آن حفظ شوند. با همین راهکار می توان عمر گیاه را تا چندین برابر افزایش داد.

با استفاده از هورمون های گیاهی مانند سیتوکینین ها می‌توان طول عمر این شاخه ها را افزایش داد.استفاده از محلول سیتوکینین؛درکنار ساکاروز باعث جلوگیری از تخریب پروتئین های گلبرگها شده. و در نتیجه طول عمر گیاهان زینتی افزایش پیدا می کند. همچنین این محلول باعث حفظ کلروفیل ها و رنگدانه های گیاه شده. و از تجزیه کربوهیدرات ها جلوگیری می کند. همین عامل نقش مهمی را در افزایش طول عمر گیاهان ایفا می کند.

گلهای شاخه بریده 3

 

  • چه عواملی در روند تولید باعث افزایش طول عمر این نوع از گلهای بریده می شود؟

نحوه تولید گل های شاخه بریده می تواند به افزایش طول عمر آنها پس از برداشت؛ تاثیر بگذارد.به عنوان مثال تولید گیاهان با استفاده از روش کشت بافت. و در محیطی استریل باعث افزایش طول عمر آنها پس از برداشت می شود. زیرا یکی از عوامل فساد گیاهان شاخه بریده میکروب ها و قارچ های بیماری زا است.


برای مشاهده سایر مطالب روی عناوین ذیل کلیک کنید

دانلود کتاب اصول ژنتیک و پرورش گیاهان زراعی

دانلود کتاب دانشنامه گلها و گیاهان

پاورپوینت کاربرد بیوتکنولوژی در کشاورزی

دانلود فایل طراحی پرایمر در علم ژنتیک

یازده هشدار واقعی در مورد افزایش آب دریاها

کشت بافت گیاهی مقدمه ای بر اصول و کاربرد آن در بیوتکنولوژی

evuc_telegram-512.png دریافت مطالب جدید و کدهای تخفیف ویژه اعضاء با عضویت در کانال تلگرام: @enviroscience_ir

برای ارتباط با پشتیبان سایت اینجا کلیک کنید:تماس با پشتیبان


 


نویسنده این مطلب: مدیرسایت

دیدگاه خود را بنویسید